Proje maliyet yönetimi (ref: www.atilim.edu.tr)

Proje Maliyet Yönetimi, masrafların planlanması, tahmini bütçelenmesi ve denetlenmesi ile ilgili olan yöntemleri içerir. Böylece bir projenin kabul edilmiş bir bütçede tamamlanması sağlanır. Sekil 7–1, aşağıda belirtilen 3 yöntemi özetlerken, Sekil 7–2 ise, bu üç yöntemin işlem akısını, girdilerini, çıktılarını ve diğer ilgili Bilgi Alanlarını özetliyor:

7.1 Maliyet Tahmini

7.2 Maliyet Bütçeleme

7.3 Maliyet Kontrolü

7.1 Maliyet Tahmini – Proje aktivitelerinin tamamlanması için gerekli olan kaynakların maliyetini tahmin etme (hesaplama).

7.2 Maliyet Bütçeleme –  Genel bir Maliyet tablosu çıkarmak için, maliyeti tahmin edilmiş tekil aktivitelerin veya is paketlerinin toplanması

7.3 Maliyet (Denetimi) Kontrolü – Maliyet uyuşmazlığı yaratan faktörlerin etkilenmesi ve değişen proje bütçesinin kontrol edilmesi

Bu üç yöntem, (süreç) hem birbirleri hem de diğer Bilgi Alanlarındaki süreçler ile sürekli ilişki halindedir. Her süreç, projenin ihtiyaçlarına göre, bir veya birçok bireyin çabasını içerir. Bu süreçlerden her biri en az bir kere projede gerçekleşir. Eğer proje birden çok safhaya bölünmüş ise, bu süreçleri herhangi bir safhada görmek mümkündür. Her ne kadar bu üç süreç burada ayrı üç unsur olarak sunulmuş ise de, pratikte birbirlerini etkiler ve üst üste binerler. Yöntem etkileşimi 3. Bolümde detaylı bir şekilde tartışılmaktadır. (Ref:

 

Proje Maliyet Yönetimi esasen, planlanmış aktivitelerinin tamamlanması için gerekleri olan kaynakların maliyeti ile ilgilidir. Ancak Proje Maliyet Yönetimi, ürün/hizmetin (servisin veya proje sonucunu) kullanım, muhafaza ve desteklenme masraflarını etkileyecek olan proje kararlarını da dikkate almalıdır. Örneğin, bir ürünün tasarım incelemesini kısıtlamak, projenin maliyetini düşürür ama müşterinin iş görme maliyetini arttırabilir. Proje Maliyet yönetiminin bu geniş görüşüne genelde “ömür döngüsümaliyeti” denilir. Değer mühendisliği teknikleri ile beraber kullanıldığındaömür döngüsü maliyeti, karar-vermeyi geliştirmekle kalmayıp, icra zamanını ve masrafları azaltmak ve proje teslimat kalemlerinin kalitesini ve performansını yükseltmek için de kullanılır.

Reklamlar

Hakkında Cumhur Şamiloğlu
Civil Eng., MRICS Management of International Business (MSc-2002)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: