Adam.saat / Makina.saat değerleri konusunda..

Tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de en önemli maliyet kalemlerinden birisi işgücü bir diğeri ise makina-ekipman maliyetlerdir. Bir inşaat projesi ile ilgili keşif-maliyet çalışması yaparken bu kalemleri adam.saat ve makina.saat olarak değerlendirir ve maliyet merkezlerine yükleriz. Örneğin beton imalatı için gerekli olan temişçilik kalemleri : Demir, Kalıp ve Beton işçilikleridir.  1000 M3  standart beton imalatı için genel işçilik değerleri : 1000 -1100 adam.saat beton dökümü,  2000-2200 adam.saat kalıp kurma ve 3150-4.000 adam. saat (0,13 t/m3) ise toplam işçilik maliyeti (1000+2000+3150)-(1100+2200+4000) = 6150-7300 adam.saat aralığında olacaktır. Bu hesaplamalar yapılırken şantiyedeki iş ekiplerinizin performanslarını göz ardı etmemek gerekir.  Çalışma şartlarının kötü olması ya da ekiplerin yetersiz olması İŞ ÜRETKENLİĞİNİ %30-40 oranında azaltabilmektedir. Yani yaptığımız masa başı hesaplamaların hiçbiri gerçek durumla örtüşmeyecektir.Hesaplamalarımda adam. saat değerlerini genel olarak %10-15 verim kaybını dikkate alarak hesaplarım.

Reklamlar

Hakkında Cumhur Şamiloğlu
Civil Eng., MRICS Management of International Business (MSc-2002)

3 Responses to Adam.saat / Makina.saat değerleri konusunda..

 1. yusuf says:

  İyi günler,

  Adam saat konularında aklım biraz karıştı ve size danışmak istiyorum. Normalde basit hesaplamalar ile hiçbir sıkıntı olmadan gerekli hesapları yapabiliyorum. Yalnız internet ortamında bulduğum birkaç örnekten bazılarında metrajlar adam.saat değerleri ile çarpılarak gerekli adam.saatler bulunmuş; kimilerinde ise bölünerek. Buradan sizin verdiğiniz örneklere de bakınca siz de çarpmışsınız. Bu göz önüne alınınca adam.saatler kimi yerde bir birimlik sürede yapılan iş veya bir birimlik iş için gerekli süre olarak farklı farklı verilebiliyor mu? Eğer böyle ise adam.saat dediğimiz için bir birimlik iş için gerekli süre olarak sabit bir tanımı olması gerekmiyor mu?

  http://www.belgeler.com/blg/2th6/adam-x-saat-degerleri Bu adresteki dosyada adam saatin tanımını “Adamsaat, herhangi bir iş kalemindeki bir birimlik imalat için bir işçinin saat cinsinden çalışacağı süre” olarak tanımlanmış. Dolayısı ile buradaki değerler saat/birim olması gerekiyor. Bu yüzden buradaki değerler ile elimizdeki metrajları çarpmalıyız. Fakat nervürlü çeliğe bakınca 48,771 saat/kg gibi bir değer var. 50 ton demir için kg cinsinden bu rakam ile çarpınca çok abes bir adam.saat değeri çıkıyor, 2,5 milyon adam.saat… Burada bir hata mı var?

  Aklımdaki bu adam.saat kavramına dair soru işaretlerini silmem gerek, yaptığım iş konusunda hızlanmam için. Yardımcı olabilirseniz, sevinirim.

  Teşekkür ederim.

  • Kafanizi fazla karistirmadan adam saat konuusnda soyleyebilecegim bir kac kucuk not var size. Adam.saat degerleri/hesaplari hem ihale asamasinda hem de imalat asamasinda kullanilan cok onemli datalardir. Ilgii projenizin adam.saat degerini hesaplayarak diger bir ifadeyle santiyenizin toplam is gucu degerini belirleyerek kac adamla (proje mudurunden duz isciye kadar herkes) ve ne kadar surede o isi bitirebileceginizi hesaplamis olursunuz. Buna planlama diyoruz. Bu is icin su surede bitmesi icin kac adam kullanacagiz sorusuna bu hesaplamalar cevap verir. Oyleyse sorunuza donelim, adam.saat degeri ilgili imalatin (beton, demir, kalip, sap,siva, duvar, asma tavan.vs..) 1 biriminin (m2, m3. ton, vs) tamamlanmasi icin 1 kisinin harcadigi saat degeridir. Mesela 1m2 perde duvar kalibini sadece 1 kisi 2 saatte cakiyor diyelim. o zaman perde duvar icin adam.saat degeriniz 1adamx2hr= 2 adam.saattir. Proje metrajinizdaki perde duvar kalibi 1200m2 ise sizin projenizde perde duvar imalatini tamamlamniz icin gereken TOPLAM ADAM.SAAT degeri : 1200×2= 2400 adam.saat olacaktir. Planlamaniza uysun diye 1200m2 kalip isini 6 gunde bitireceginizi dusunelim. Bu durumda gunluk toplam adam.saat degeriniz 1200/6=200 adam.saat/gun olacaktir. 200 adam.saat/10 saat= 20 adam hesabi size gunde 10 saat calisma suresiyle ortalama 20 kisinin bu isi zamaninda size teslim edecegini gosterir. Bu hesaplamalarda dikkate alinan bircok varsayim vardir. Ilgili imalatin 1 adam.saat degeri bir varsayimdir. Turk isci ile Hintli ya da Viyetnamli iscilerin uretkenliklerini ayni tutamazsiniz. Sahada da boyle olmuyor zaten…Calisma kosullari, hava sartlari, motivasyon, vb. bircok konu adam.saatlerini dogrudan etkiler. Bunun icin ILK HESAP cok onemlidir.

   Demir adam.saatia gelince; hesaplamalarda hem demir tipine hem de proje tipine bagli olarak alinan ortalama adam.saat degerleri 30-40 dir. Yani demir icin 40 adam.saat/ton degeri aldiginda 1 ton demir baglamak icin 1 kisinin 40 saat 2 kisinin 20 ser saat ya da 4 kisinin 10 ar saat harcadigini belirtmis oluruz. Sizin demir hesabiniza gore 50 ton luk nervurlu demir imalati icin TOPLAM ADAM.SAAT degeri varsayalim 40 adam.saat(1 ton)x50ton=2000 adam.saat olarak dikkate alindi. 20 gun boyunca 10 kisiyle gunde 10 saat calisarak bu isi bitirebilirsiniz: 2000/20= 100 adam.saat/10saat= 10 adam.

   Carpsak mi, bolsek mi sorusuna sanirim artik siz yanit verebilirsiniz. Kolay gelsin.

   • yusuf says:

    Bu konuda aklımdaki soru işareti gitmiş oldu. Sadece verdiğim ekteki değerin ton değil de kg olması kafamı karıştırmıştı bu konuda. Sanıyorum burada İMO birim konusunda hata yapmış. 48,771 saat/kg değil de 48,771 saat/ton olması gerek.

    İlginiz için çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: